22/01/2025
"Szczury są wszędzie" - mówi Sylvie Herniou, Product Manager w francuskim oddziale HellermannTyton. Ekspert ds. izolacji i systemów ochrony kabli ilustruje swoją wypowiedź: "Kiedy niedawno wysiadałam z pociągu w Zurychu, tuż przede mną po peronie przemieszczał się szczur. W tym gwarnym środowisku czuł się zupełnie jak u siebie. A w Paryżu szacuje się, że na każdego mieszkańca przypada 10 szczurów" - dodaje.

Nie dziwi więc fakt, że szczury panoszą się na stacjach metra i w kanałach naszych miast. Ale można je znaleźć nawet w miejscach cieszących się opinią higienicznych i czystych.
Najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem szczura w Europie i Ameryce Północnej jest Rattus norvegicus. Występuje pod wieloma nazwami: szczur brunatny, szczur kanałowy, szczur nabrzeżny i szczur uliczny. Prowadzenie kabli przez tunele, kanały i odpływy, w których żyją szczury, ma sens ekonomiczny. Ale ochrona tej infrastruktury przed zniszczeniem przez gryzonie to prawdziwe wyzwanie. 

 

"Nie należy lekceważyć szkód, jakie gryzonie i łasicowate mogą wyrządzić na kablach kolejowych".

 

Kiedy Sylvie Herniou wchodzi do swojego biura w Paryżu w przeciętny dzień roboczy, szczury, myszy i łasicowate - rodzina ssaków obejmująca kuny, łasice, borsuki i fretki - nigdy nie są zbyt daleko od jej planu dnia.

"Nie należy lekceważyć szkód, jakie gryzonie i łasicowate mogą wyrządzić na kablach kolejowych" - mówi. "Konsekwencje mogą być groźne dla życia. A ilość kabli, w tym światłowodów, szybko rośnie" - dodaje. "Firmy borykające się z tym problemem szybko zdają sobie sprawę, że zapobieganie jest bardziej opłacalne niż naprawy".


"Naszym rozwiązaniem tego rosnącego wyzwania jest Twist-In RR. Jest to środek odstraszający gryzonie dodany do naszego asortymentu oplotów ochronnych Helagaine, fizyczna ochrona przed zgrzytającymi zębami gryzoni. To zupełnie inne podejście niż w przypadku produktów, które są dostępne na rynku i które to opierają się przede wszystkim na środkach chemicznych. Problem z chemicznymi repelentami polega na tym, że środki tego typu są z czasem niewystarczające i trzeba je ponownie zakupić a to wymaga czasu i pieniędzy - wyjaśnia.

 

"Problem z chemicznymi repelentami polega na tym, że środki tego typu są z czasem niewystarczające".

 

Kluczem do niezawodności Helagaine Twist-In RR są włókna szklane. Są one wplecione w wytrzymały, elastyczny rękaw poliestrowy o właściwościach samozamykających. Materiał ten charakteryzuje się dobrą odpornością na działanie kwasów, rozpuszczalników, promieniowania UV, czynników atmosferycznych i mikroorganizmów. Dzięki temu nadaje się do trudnych środowisk, takich jak kanały, tunele i infrastruktura kolejowa. "Zaprojektowaliśmy Twist-In tak, aby można go było łatwo doposażyć wokół kabli" - dodaje Sylvie Herniou. "Samoczynnie się zawija i jest bardzo elastyczny. Dzięki temu jest bardziej efektywny i praktyczny niż rury karbowane".

Ochrona przed gryzoniami dzięki oplotowi Twist-In RR
Przeznaczone do pracy w trudnych warunkach: Twist-In RR posiada certyfikat EN45545-2

"Gryzonie i łasicowate dobrze adaptują się do swoich środowisk" - mówi Sylvie Herniou. "Wkład ekspertów zajmujących się na co dzień gryzoniami był decydujący w opracowaniu naszego produktu - kiedy gryzonie napotykają na swoim terytorium obcy ślad moczu, starają się go zatrzeć. Jeśli ślad znajduje się na kablach, to właśnie wtedy istnieje największe prawdopodobieństwo, że uszkodzą izolację." 

 

"Wkład ekspertów zajmujących się na co dzień gryzoniami był decydujący w opracowaniu naszego produktu".

 

Helagaine Twist-In RR został gruntownie przetestowany. Zadaniem Sylvie Herniou jest również współpraca z laboratoriami, centrami rozwojowymi oraz klientami końcowymi, którzy chcą chronić swoją infrastrukturę kablową.


Oplot można szybko zainstalować bez użycia narzędzi, co czyni go odpowiednim dla dużych sieci. Przykładem może być kabel światłowodowy o długości 15 kilometrów francuskiego dostawcy Internetu. "Firma ta dostrzegła ekonomiczne korzyści wynikające ze stosowania Twist-In RR. Ale problem szkód wyrządzanych przez gryzonie nie ogranicza się do infrastruktury na dużą skalę. Wielu z nas miało również do czynienia z kunami lub szczurami przegryzającymi węże i izolację przewodów w naszych pojazdach. Odsłonięte okablowanie w domach, biurach, fabrykach czy budynkach gospodarczych i maszynach również wymaga odpowiedniej ochrony."

 

"Oplot Helagaine Twist-In RR jest prostym i skutecznym sposobem zapobiegania szkodom wyrządzanym przez gryzonie".

 

Ryzyko szkód wyrządzonych przez gryzonie w sektorze kolejowym jest szczególnie wysokie. Francuska grupa kolejowa SNCF sprawdziła i przyjęła trzy rozmiary oplotów Helagaine Twist-In RR. Punktem wyjścia było zderzenie pociągów w południowo-zachodniej Francji w 2014 roku. Czterdziestu pasażerów zostało rannych, kilku poważnie. Śledztwo w sprawie wypadku wykazało dwa lata później, że szczury uszkodziły kable, co doprowadziło do awarii sygnalizacji i zderzenia pociągu regionalnego z pociągiem TGV przy prędkości 95 km/h.


"Oplot Helagaine Twist-In RR jest prostym i skutecznym sposobem zapobiegania tego typu uszkodzeniom przez gryzonie. Jest to opłacalny sposób dla operatorów kolejowych na utrzymanie bezpieczeństwa i wydajności sieci" - podsumowuje Sylvie Herniou. "Materiał ma właściwości samogasnące i spełnia wymagania palności FMVSS 302. Jest zgodny z RoHS i ELV (art. 4 - 2) i spełnia wymagania HL3 dla R22/R23 zgodnie z EN45545-2."

 

Skontaktuj się z naszymi ekspertami

Chcesz wiedzieć więcej?
Nasi eksperci zawsze chętnie służą pomocą. Chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.

SKONTAKTUJ SIĘ Z TEAM ON TRACK