21/12/2024
 

1. Uniknij sztormu w oparciu o idealnie dobrany kąt opaski kablowej

Na tym zdjęciu możesz się przekonać, że pozory mylą. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda bardzo schludnie. Jeśli jednak przyjrzysz się dokładnie, zobaczysz, że opaska kablowa znajduje się bezpośrednio w otworze w stelażu. Nadciąga tu sztorm, który może zagrażać ludzkiemu życiu. Problem z prowadzeniem opasek kablowych przez mocowania modułów lub otwory uziemiające polega na tym, że ich krawędzie są często ostre, a wszelkie ruchy, np. trackera lub związane z oddziaływaniem wiatru i temperatur, powodują uszkodzenia kabli i awarie. Odpowiednie elementy mocujące (np. EdgeClip, seria MSC, seria LOC, PBM9) pozwalają utrzymać opaskę kablową pod idealnym kątem 90 stopni względem kabla co pozwola uniknąć uszkodzeń.

 

2. Niebezpiecznie zwisające kable

To tak naprawdę najgorszy scenariusz: jeśli zwierzęta hodowlane znajdą się w okolicy paneli, może je porazić nie tylko niechlujny sposób zarządzania okablowaniem, ale także całkiem dosłownie – prąd.

Instalatorzy mogą tutaj zaoszczędzić na początkowych wydatkach, ale rezygnacja z odpowiedniego zarządzania okablowaniem będzie skutkowała obciążeniem skrzynek przyłączeniowych na skutek ciężaru kabli. Problem ten spotęgują dodatkowo zalegający śnieg, lód bądź ruch kabli. Z czasem konieczne będzie także wycięcie roślinności pod panelami. Obstawiamy, że pewnego dnia któryś z kabli też zostanie przecięty. Nasza sugestia? Skonsultuj się z naszym ekspertem, aby uzyskać wskazówki dotyczące materiałów oraz opcji zarządzania kablami i przewodami. Doceni to właściciel instalacji. Docenią to zwierzęta. A nieszczęśnik odpowiedzialny za utrzymanie roślinności nie stanie nagle z odciętym kablem w dłoni.

 

3. Nie wszystkie opaski kablowe są fanami słońca

Tak, wszyscy lubimy dobrą pogodę, a im bardziej słonecznie, tym na ogół lepiej. Jednak, jak pokazują nasze testy, opaski kablowe nieprzystosowane do intensywnej ekspozycji na promieniowanie UV z czasem po prostu zawodzą. Dochodzi do sytuacji przedstawionej na zdjęciu.

Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu. Pierwszą, podstawową kwestią jest wybór odpowiednich opasek kablowych - wykonanych z tworzywa sztucznego lub z metalu. Przy tym należy pomyśleć o odporności chemicznej. Nigdy nie zalecamy stosowania metali powlekanych tworzywem sztucznym, ponieważ ruch (np. pod wpływem wiatru, fal, trackera, temperatury) jak i inne czynniki zewnętrzne mogą zagrażać integralności powłoki, co wiąże się z ryzykiem występowania wyładowań łukowych lub zwarć doziemnych falownika. Ostre krawędzie zagrażają również niektórym metalowym uchwytom (mamy rozwiązania, które pozwalają tego uniknąć). Jako instalator chcesz korzystać z metalowych zacisków, które są wygodne w montażu, tak aby uniknąć urazów spowodowanych powtarzającym się napięciem mięśni (tutaj również istnieje kilka opcji). Tam, gdzie pozwalają na to lokalne przepisy, preferowanym rozwiązaniem może być odpowiednie tworzywo sztuczne. Oferujemy wiele rozwiązań opartych na poliamidach odpornych na działanie promieniowania UV. Skontaktuj się z nami aby dowiedzieć się więcej na temat sposobów wydłużenia żywotności nawet w najtrudniejszych warunkach.

 

4. Rozpinanie się mocowań to skutek niewłaściwego zarządzania okablowaniem

Do rozpinania się mocowań dochodzi, gdy punkty mocowania znajdują się w niewłaściwych odstępach. Ciężar kabla powoduje jego stopniowe przemieszczanie się i wypinanie w obrębie całej instalacji fotowoltaicznej. Jest to źródłem wielu problemów - opadania i niebezpiecznego zwisania kabla, o czym wspominamy w ramach błędu nr 2, i nie tylko. Jak temu zaradzić? Należy albo zmniejszyć ciężar kabla (w rzeczywistości nie ma takiej możliwości), albo zwiększyć liczbę punktów mocowania. Zalecanym przez nas rozwiązaniem jest użycie wskazanych po lewej stronie obejm zaciskowych z serii Ratchet P-Clamp, które pasują do szerokiego zakresu średnic. Dzięki temu są naprawdę wszechstronnym rozwiązaniem pozwalającym na utrzymanie wiązek kabli i przewodów.

WNIOSKI: Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci uniknąć błędów "Titanica". Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszych rozwiązań do zarządzania okablowaniem w instalacjach fotowoltaicznych, skontaktuj się z nami.

Skontaktuj się z naszymi ekspertami

Chcesz wiedzieć więcej?
Nasi eksperci zawsze chętnie służą pomocą i radą. Chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania.

SKONTAKTUJ SIĘ Z TEAM SUNSHINE