11 wskazówek dla instalatorów paneli fotowoltaicznych
Niezależnie od tego, czy na zewnątrz panuje skwar, mróz czy deszcz, mamy rozwiązania, które ułatwią Ci pracę.
1. Z dumą krocz na „choinkowych stopkach”
3. Nie tylko warzywa i owoce szybko zamarzają
4. Pamiętaj o zapięciu zamka błyskawicznego, zwłaszcza gdy robi się zimno
5. Nie potrzebujesz zlewu kuchennego w instalacji fotowoltaicznej
7. Kto powiedział, że w południe na słońce wychodzą tylko wściekłe psy i Anglicy?
8. Nie zawieszaj prac, skoro masz pod ręką taki doskonały uchwyt
9. Szczelnie przylegające rury termokurczliwe świetnie sprawdzają się w ekstremalnych warunkach
10. Sztuką jest zachować elastyczność w naprawdę niskich temperaturach
1. Z dumą krocz na „choinkowych stopkach”
Jeśli wspomnisz o „choinkowych stopkach” laikowi, pomyśli, że masz problemy z palcami u stóp. Tymczasem wytrawni instalatorzy fotowoltaiki wiedzą, o czym mowa. Wspomniana „choinka” na zdjęciu to fragment naszych zacisków blokujących z serii LOC – elementu mocującego do owalnych i okrągłych otworów w modułach fotowoltaicznych. Zacisk z „choinkową stopką” zapobiega bezpośredniemu kontaktowi z otworami modułu. Okablowanie nie ulega poluzowaniu ani uszkodzeniu o ostre krawędzie, gdy przewody i kable drżą oraz poruszają się podczas wichury, wysokiego przypływu, wysokich fal czy ruchu trackera.
2. Kłopoty w raju
Wyobraź sobie wspaniałą odległą lokalizację na skalistym wybrzeżu. Fale wpływają niespiesznie do zacisznej zatoczki. Nic nie wskazuje na panujące tu trudne warunki eksploatacji. Zaledwie kilkaset metrów w głąb lądu trwa uciążliwa instalacja przewodów, kabli i węży. Ale czy uchwyty nadają się do wykorzystania w tym „raju”? Musisz wybrać odpowiednie materiały, aby uniknąć kłopotów związanych z działaniem promieniowania UV, niskimi temperaturami, wysokim zasoleniem powietrza oraz reakcjami chemicznymi.
3. Nie tylko warzywa i owoce szybko zamarzają
Wracamy znów do tematu „choinkowej stopki”. Jednak tym razem mowa o wytrzymałym niewielkim klipsie serii SC stosowanym w fotowoltaice. Dzięki odporności na udary, działanie wysokich temperatur oraz promieniowania UV nadaje się on do stosowania w trudnych warunkach. Można go błyskawicznie założyć w punkcie mocowania i w dodatku bez użycia narzędzi – odbywa się to tak szybko, że nawet nie zdążysz poczuć mrozu podczas montażu.
4. Pamiętaj o zapięciu zamka błyskawicznego, zwłaszcza gdy robi się zimno
Wyobrażasz sobie chodzenie przez cały dzień z rozpietą kurtką kiedy na dworze jest bardzo zimno? Jest to bardzo niebezpiczne dla Twojego zdrowia i niekomfortowe. Równie niekomfortowa jest sytuacja, w której kable instalacji fotowoltaicznej zaczynają się „rozpinać” i zwisać. Jeśli odstępy między punktami mocowania nie pozwalają na utrzymanie ciężaru kabla, mocowania zaczną się „rozpinać” w obrębie całej instalacji fotowoltaicznej. PS Pamiętaj, że śnieg i lód nagromadzone na kablach powodują wzrost obciążenia.
5. Nie potrzebujesz zlewu kuchennego w instalacji fotowoltaicznej
Zlewy kuchenne są bardzo przydatne z wielu powodów, ale niekoniecznie w instalacji fotowoltaicznej. Dzięki zastosowaniu obejmy zaciskowej Ratchet P-Clamp nie musisz dźwigać wielu rodzajów mocowań do oddalonej, czasami nawet o kilka kilometrów farmy fotowoltaicznej. Dlaczego? Ponieważ obejma pasuje do wielu średnic kabli, przewodów, rur i węży, co przekłada się na zmniejszenie zapotrzebowania na inne pozycje magazynowe. Są one zbędne tak samo jak i zlew kuchenny. Obejmy są przystosowane do pracy w temepraturach od -40°C do +105°C i doskonale sprawdzą się w każdych warunkach. Tylko bez nerwów!
6. Uważaj na węże i skorpiony
W Australii „Joe Blake” to pieszczotliwe określenie węża (występuje w rymowance, w której rymuje się z angielskim słowem „snake”, które oznacza węża). Mieszkańcy antypodów dobrze znają najbardziej jadowite stworzenia na Ziemi. Gdy wybierasz się gdzieś, gdzie żyją węże, skorpiony i inne niebezpieczne zwierzęta, pamiętaj, by zabrać ze sobą stuptuty i solidne buty.
7. Kto powiedział, że w południe na słońce wychodzą tylko wściekłe psy i Anglicy?
Owszem, jest to nawiązanie do kultowego albumu koncertowego brytyjskiego muzyka Joe Cockera. Jaki ma to związek z zarządzaniem okablowaniem? Prawidłowo zainstalowane metalowe elementy mocujące mogą mieć przewagę nad elementami z tworzyw sztucznych. Nasze metalowe klipsy do paneli fotowoltaicznych z serii MSC powstały z myślą o eksploatacji w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, w warunkach wysokiej wilgotności. Oznacza to również możliwość tworzenia pływających instalacji fotowoltaicznych. Wściekłe psy i ludzie lepiej niech nie wychodzą w południe na słońce. Natomiast są to właściwe warunki do wykorzystania klipsa krawędziowego.
8. Nie zawieszaj prac, skoro masz pod ręką taki doskonały uchwyt
Jeśli nie znosisz prac instalacyjnych, podczas których czujesz, że potrzebujesz dodatkowej ręki, to uchwyt Ratchet P-Clamp serii 6 do zastosowań w fotowoltaice będzie dla Ciebie właściwym rozwiązaniem. Łatwo go zawiesić w punkcie mocowania, a następnie zamknąć jedną ręką. Co zrobisz z drugą ręką, zależy wyłącznie od Ciebie. Przewidujemy, że nie przestaniesz trzymać kciuka w górze.
9. Szczelnie przylegające rury termokurczliwe świetnie sprawdzają się w ekstremalnych warunkach
Zimno jak w lodówce lub gorąco jak w piekarniku? Monterzy instalacji fotowoltaicznych mogą po pracy uchronić się przed działaniem warunków atmosferycznych. Takiego komfortu nie mają złącza kablowe i zaciski przyłączeniowe w skrzynkach elektrycznych i układach falownikowych. Muszą one niezawodnie działać na zewnątrz, niezależnie od warunków. Na szczęście można je szczelnie owinąć ochronną rurką termokurczliwą MA47, aby zabezpieczyć je przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych.
10. Sztuką jest zachować elastyczność w naprawdę niskich temperaturach
Kierowcy ciężarówek podróżujący po Syberii pozostawiają silniki włączone przez całą noc, tak aby nie zamarzały płyny w układach. Niektórzy nawet rozpalają pod ciężarówkami ogniska. Wszystko to pokazuje, że zimne rejony świata wymagają specjalnych środków. Należy pamiętać, że tworzywa sztuczne stają się bardzo kruche i nieelastyczne w ekstremalnie niskich temperaturach i muszą zostać poddane hartowaniu – w przeciwnym razie mogą ulegać uszkodzeniu podczas instalacji.
11. Wszyscy ubrani i gotowi do wyjścia
A teraz coś o dobrostanie ludzi. Należy pić odpowiednią ilość płynów i nosić odzież odpowiednią do panujących warunków. Luźno dopasowane warstwy odzieży są najlepsze w niskich temperaturach; chroń głowę i szyję i spakuj zapasowe ubrania na wypadek deszczu. Spakuj czapkę, koszulę z długim rękawem i krem ochronny jeśli będziesz pracować w wysokich temperaturach. Nie zapomnij włożyć obuwia ochronnego i kasku, aby uniknąć obrażeń głowy podczas pracy pod systemem stelaży.
Skontaktuj się z naszymi ekspertami
Chcesz wiedzieć więcej?
Nasi eksperci zawsze chętnie służą pomocą i radą. Chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania.